Prejmi kupon za 10% popust + darilo ob prijavi na naše e-novice!

10% popust + darilo ob prijavi na e-novice

Prijava

Nasprotovanje žitom v pasji prehrani izhaja predvsem iz prepričanj, da so psi povsem mesojedi in da žita niso del njihove naravne prehrane. Sodobni trendi, kot so brezglutenske diete pri ljudeh, so prispevali k splošnem negativnemu odnosu do žit, čeprav sama po sebi niso škodljiva in so v večini primerov koristen del pasjega jedilnika. Tudi raziskave so pokazale, da so psi zaradi evolucije razvili več genov za prebavo škroba kot volkovi, zato so prilagojeni za prebavo žit in škroba. Alergije na določene vrste mesa so pogoste, podobno kot alergije na žita, velikokrat pa se težave pojavijo zaradi neustreznega razmerja maščob in beljakovin.

Foto: Luzelle Cockburn

Kaj so ogljikovi hidrati?


Ogljikove hidrate najdemo predvsem v žitih, stročnicah, krompirju in nekaterih drugih vrstah zelenjave, ki zagotavljajo energijo v obliki škroba. Po kuhanju so ti ogljikovi hidrati zelo prebavljivi. Poleg tega neprebavljeni ali delno prebavljeni ogljikovi hidrati (prehranske vlaknine) prispevajo k zdravi črevesni flori psa.

Ogljikovi hidrati v pasji prehrani: beli in rjavi riž
Foto: Polina Tankilevitch


Kompleksni ogljikovi hidrati so sestavljeni iz večjih molekul, kar pomeni, da se prebavljajo počasneje kot enostavni ogljikovi hidrati, ki jih najdemo v navadni pšenici. To pomeni, da se energija iz kompleksnih ogljikovih hidratov sprošča postopoma, kar zagotavlja stabilnejši nivo glukoze v krvi. Živila, kot so ajdova kaša, prosena kaša, ješprenj in sladki krompir, so primer kompleksnih ogljikovih hidratov, ki so bogati z vlakninami, vitamini in minerali. Nasprotno pa navadna pšenica in izdelki iz nje pogosto vsebujejo preproste ogljikove hidrate, ki se hitro prebavijo in povzročijo hitro zvišanje ravni glukoze v krvi, kar lahko vodi v energetske skoke in padce.

Na kaj moramo biti pozorni pri ogljikovih hidratih v pasji prehrani?


Pri izbiri ogljikovih hidratov je pomembno upoštevati specifične in individualne potrebe psa. Če je pes na določen vir ogljikovih hidratov preobčutljiv, ga je treba izključiti iz prehrane. Največkrat se simptomi takšne preobčutljivosti kažejo s srbenjem, pordelo kožo in driskami. Ni pa le preobčutljivost tista, ki jo moramo imeti pod nadzorom. Če pes zaužije preveč ogljikovih hidratov, ki jih z aktivnostjo ne porabi, se lahko presežek shrani kot maščoba, kar vodi v debelost. Prekomerna fermentacija neprebavljenih ogljikovih hidratov pa lahko povzroči napihnjenost, drisko ali druge prebavne motnje. Prekomerni vnos ogljikovih hidratov lahko tudi povzroči nihanje ravni glukoze v krvi, kar je še posebej problematično pri psih s sladkorno boleznijo. To so seveda specifični primeri, ki so manj pogosti, a jih ne smemo spregledati.

Foto: On Shot

Izkoristek in prebavljivost ogljikovih hidratov sta ključna za pravilno preskrbo z energijo. Encimi, kot je amilaza, omogočajo prebavo kuhanega škroba. Za optimalno prebavljivost ogljikovih hidratov je priporočljivo, da so ogljikovi hidrati v prehrani psa toplotno obdelani, saj proces kuhanja ali ekstrudiranja močno poveča prebavljivost škroba. Prebavljivost je tudi odvisna od specifičnega psa, saj se lahko razlikuje glede na prebavni sistem in encimsko aktivnost.

Ogljikovi hidrati, ki so primerni za pasjo prehrano*:

Ogljikov hidratČas kuhanja
riž (beli)15-20 min
riž (rjavi)35-45 min
oves (ovseni kosmiči, polnozrnati)10-15 min
pira (oluščena, cela zrna)45-60 min
ječmen (oluščen)40-50 min
proso (oluščeno)15-20 min
ajda (cela zrna)15-20 min
koruza (zdrob, polenta)5-10 min
**kvinoja15-20 min
bulgur10-12 mi (ali 5 min, če ga le prelijemo z vrelo vodo in pustimo pokritega)

*Žita lahko pred pripravo namočimo (najbolje čez noč), kar skrajša čas kuhanja, izboljša prebavljivost in zmanjša vsebnost določenih antinutrientov. Po kuhanju priporočamo, da se žita spere pod tekočo hladno vodo – tako se ustavi proces kuhanja in obenem spere odvečni škrob, kar pripomore k boljši prebavi živila. Vse sestavine morajo ohraniti obliko, zato naj ne bodo razkuhana. Če v iztrebku vidimo še neprebavljene dele, podaljšamo čas kuhanja.

**Kvinojo pred kuhanjem dobro speremo z vodo, da odstranimo saponine, ki so grenki in težje prebavljivi. Priporočamo, da se vodo po tem, ko zavre zamenja in nato živilo skuha do mehkega. Zrna kvinoje vsebujejo težko prebavljive vlakninaste ovojnice, zato bodo vidna v iztrebku.

Daša Korže, mag. inž. zoot.
svetovalka s področja prehrane psov in mačk, avtorica besedila

Strokovnjakinja za prehrano psov in mačk ter avtorica naravne dehidrirane pasje hrane Feedko. Specializirana je na področju individualnih prehranskih načrtov in prilagojenih kliničnih diet na podlagi veterinarskih diagnoz. S svojim poglobljenim znanjem in izkušnjami svetuje o ustrezni prehrani za optimalno zdravje in dobro počutje psov in mačk, podjetjem pa pomaga pri formulaciji in razvoju kakovostnih prehranskih izdelkov za hišne ljubljenčke.

www.feedko.si
info@feedko.si

051 600 223

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja