Veliko novopečenih skrbnikov psov se odloči vpisati se v pasjo šolo, nekateri so tako vneti v predpripravah, da so v šolo vpisani že, preden mladiček sploh pride v njihov dom. Na srečo, saj tudi izkušeni vodniki vemo, da je vsak pes drugačen, tako da je dobro vodstvo primernega inštruktorja zelo dragoceno, poleg tega pa je v družbi seveda vedno lepše.
Vendar pa je izbire, kot pri vsem dandanes, toliko, da so predvsem novinci v pasjem svetu kar nekoliko izgubljeni. Prva zagata je – kam in h komu v šolo? Seveda si nekateri s tem ne delajo težav. Na slepo se vpišejo v najbližjo šolo, ne glede na to, kaj ta ponuja, kakšen sistem šolanja ima in kakšni so inštruktorji. Spet drugi pa se v obilici informacij izgubijo – mnenj o šolah je ogromno, o njih berejo na spletu, družbenih omrežjih, slišijo od prijateljev in znancev, ki imajo tudi sami pse, ali pa od dobro informiranih sosed in frizerk.
Najbolje naredimo, če si že na začetku skupne poti približno predstavljamo, kakšno naj bo naše življenje s psom. Kakšen odnos si želimo, kakšna so naša pričakovanja – smo si psa omislili za družinskega psa, imamo kakšne razstavne, tekmovalne, športne ambicije? Pozanimajmo se, kakšne metode dela ima ogledani inštruktor, kakšen odnos ima ta oseba s svojimi psi (!) in kaj od programov sploh ponuja. S tem se bomo za šolo odločili dobro seznanjeni in bo naša izbira nedvomno lažja.
Pestra ponudba šol
Zelo merodajna informacija o posamezni šoli oziroma inštruktorju je, če imamo o njem pozitivna mnenja drugih skrbnikov psov iste pasme, kot jo imamo sami. Seveda je vsak pes edinstven, a dejstvo je, da so si psi določene pasme ali pasemske skupine bolj značajsko podobni, tako da nam je podatek, da je določeni inštruktor vajen delati z določeno pasmo (in so vodniki z njim seveda zadovoljni), v veliko pomoč. Prav tako je spodbudno, če je inštruktor vajen delati z različnimi psi, morda tudi posvojenčki, saj je potem veliko bolj verjetno, da ima mnogo izkušenj, ki koristijo pri nadaljnjem delu z novimi tečajniki. Nenazadnje pa moramo poslušati tudi svoje občutke in se ravnati po tem, ali se inštruktor ujame z nami in našim psom. Obstajajo inštruktorji, ki so veliki strokovnjaki na področju dela s psi, a enostavno nimajo čuta za ljudi, ali pa se le mi ne ujamemo z njimi. Izbire je dosti, tako da se ne prenaglimo z odločitvijo, saj je izbira šole eden od temeljnih elementov, s katerimi zgradimo svojega psa.
Učni načrt
Pasje šole in posamezni inštruktorji imajo precej različne programe in se posvečajo različnim stvarem znotraj učnih ur. Pri nekaterih so na voljo bolj ali manj le socializacijski treningi, ne dobimo pa nobene podlage za delo s psom, spet drugi pa se posvečajo vajam in elementom za poslušnost in različne kinološke discipline, ne nudijo pa nobene podpore v zvezi z vsakdanjimi težavami, s katerimi se srečuje večina vodnikov s psi. Preden se vpišemo v določen tečaj, se torej pozanimajmo, kaj bo na sporedu, šele nato se odločimo, ali nam in našemu psu ogledana šola oziroma inštruktor ponuja izhodišče za prijetno skupno pot, kakršno si želimo.
Prvošolček gre v šolo, pripravimo torbo!
Izbire za pasjo opremo je zadnja leta res ogromno, a klasika še vedno velja. Navadna ovratnica in povodec sta za večino psov zadetek v polno; pomembno je, da je ovratnica udobna in varna, povodec pa naj bo udoben za našo roko in velikosti in teži psa primeren. V določenih primerih se psi dosti bolje počutijo (vsaj v družbi drugih) na oprsnici kot na ovratnici ali pa je to zanje bolj varno, v tem primeru izberimo oprsnico po enakem kriteriju kot ovratnico, mora torej biti udobna in varna, hkrati pa tudi primernega tipa in lepo prilegajoča. Psi so različno grajeni, tako da je lahko oprsnica v osnovi dobra in kakovostna, a neprimerna za našega psa. Če smo v dvomih, se posvetujmo s strokovnjakom oziroma kompetentno osebo.
Povodec je lahko povsem navaden, z enim karabinom ali dvema (torej lahko dolžino povodca s prepenjanjem nekoliko reguliramo), prav nam utegne priti nekoliko daljši ali celo sledni povodec, ki psu zagotovi nekaj več svobode, nam pa še vedno omogoča nadzor nad njegovim gibanjem.
Kljub naglici sodobnega časa se potrudimo priti v šolo z vsaj nekoliko sprehojenim psom in seveda tudi s pripravljeno šolsko torbo, ki naj bo kar vedno polno opremljena za pasje podvige. Med drugim moramo imeti:
- Vodo (za nas in za psa),
- priboljške (po možnosti več različnih, primerne velikosti za našega psa),
- igračo,
- vrečke za iztrebke ter
- torbico za priboljške.
Nagradno vprašanje o nagradah
Kaj nagrado naredi nagrado? To, da je nagrajujoča. To pomeni, da mora nagrada biti všeč našemu psu. Okusi so različni in še kako to drži tudi pri psih. Kot velja tudi pri nas, pa ni vedno nujno, da je to, kar nam je všeč, tudi zdravo. No ja, glede na to, da nagrade predstavljajo majhen del življenja, se s tem ne rabimo preveč obremenjevati, seveda pa poskusimo z različnimi opcijami, da najdemo kar najboljše razmerje med priljubljenostjo nagrade in njeno splošno koristjo.
Predvsem v pasji šoli največkrat nagrajujemo pse s hrano. Pri izbiri priboljškov upoštevamo več dejavnikov. Prvi je, seveda, ali so priboljški našemu psu sploh všeč? Pomembno je tudi, da so priboljški praktični, to pomeni, da so koščki dovolj majhni, da posamezne nagrade pes ne obdeluje pol minute in se hkrati ne nastiti že na polovici učne ure, ter da se ne drobijo. Nazadnje pa imejmo tudi v mislih faktor zdravja, kot prvo, ali je pes na določeno sestavino priboljškov občutljiv, pa tudi, da se izogibamo nezdravim priboljškom, ki imajo dodana barvila, sladkor in podobne sestavine, ki v pasji hrani nimajo kaj iskati. Skratka, poskusite več različnih stvari, da vidite, kaj psu ustreza, pri tem pa upoštevajte tudi praktičnost za nagrajevanje ter zdravstveni vidik, seveda pa ne pozabite priboljškov odšeti od dnevnega obroka.
Nagrada pa ni omejena zgolj na hrano, nagrada je lahko vse, kar si pes želi, npr.:
- hrana (kot je bilo že omenjeno, uporabimo več vrst, po možnosti tudi del dnevnega
obroka), - igra (z igračo ali z vodnikom; izbira igrač je tudi ogromna, izberimo primerno igračo, ki
omogoča igro z vodnikom in je kakovostno narejena, trpežna in iz preverjenih
materialov), - t. i. »življenjske nagrade« (psa spustimo s povodca, mu dovolimo igro z vrstniki …).
Zdaj torej vemo, kako izbrati ustrezno šolo in inštruktorja, kako opremiti psa in sebe, kako pomembno je izbrati ustrezne nagrade, tako da nam ostane le še skok v akcijo. Prav je, da vsaj prvih nekaj let investiramo v psa z delom, časom in trudom, da vzpostavimo odnos, kakršnega želimo in počasi zgradimo psa, ki nam bo lepšal življenje deset in več let.
Ljudje se velikokrat sprašujejo, kdaj iti s psom v šolo. Kdaj je prezgodaj, kdaj je prepozno? Prepozno ni pravzaprav nikoli, zdaj že vsi vemo, da rek o starem psu in nezmožnosti za učenje novih trikov nikakor ne drži. Prav tako ne obstaja ‘prezgodaj’, saj mladički leglo in mamo načeloma zapustijo pri dveh mesecih, tako da čim so cepljeni proti kužnim boleznim, so pripravljeni na nove zmage. Naj se nam ne mudi preveč, pa tudi ne obremenjujmo se z morebitno zamudo. Najdimo šolo, ki nam ustreza in inštruktorja, ki nam bo stal ob strani in nas dobro usmerjal, pa bomo lahko ustvarili kar se da harmoničen in globok odnos s svojim psom.
Urška Medvedšek,
avtorica besedila
Kinologinja, pasja inštruktorica, sodnica za ocenjevanje zunanjosti, tekstopiska in urednica različnih publikacij s kinološko tematiko s področja šolanja, oskrbe, vzgoje in kinoloških disciplin ter pasjih športov.