Na grobo lahko pse delimo na mladičke, mlade pse, odrasle ter pasje veterane. Ko govorimo o primerni prehrani, je prav, da pri izbiri med drugim pomislimo tudi na to, v katerem življenjskem obdobju se trenutno nahaja naš pes.
Drugi dejavniki, ki nas lahko vodijo, pa so velikost, stopnja aktivnosti in morebitne prehranske alergije oziroma občutljivosti, pa seveda preference glede okusa.
Če se ozremo po policah v trgovinah za živali, vidimo, da večina znamk pasje hrane ponuja vsaj dve različni izbiri glede na starost: hrano za mladiče ter hrano za odrasle pse. In če smo v dilemi, ali je res potrebno hraniti mladička s hrano za mladičke – odgovor je absolutno da! Rastočemu mladičku moramo zagotoviti vse, kar potrebuje njegovo razvijajoče se telo. Ponekod lahko še dodatno izberemo hrano za različne pasme oziroma glede na pričakovano končno velikost oziroma težo. Tu se moramo zavedati, da psi majhne rasti dosežejo končno velikost in težo lahko že nekje pri 10 mesecih starosti, medtem ko psi velikih in orjaških pasem rastejo tudi do 2. leta starosti in na teden lahko pridobijo tudi po kilogram telesne teže, torej se potrebe enih in drugih v obdobju rasti lahko zelo razlikujejo.
Različne potrebe po hranilih
Jasno je torej, da mladički za zdrav razvoj potrebujejo njim prilagojeno hrano, v nasprotnem primeru jih prikrajšamo za hranila, upočasnimo njihovo rast in lahko celo povzročimo trajne zdravstvene težave. Največje razlike med hrano za mladičke in hrano za odrasle pse so v vsebnosti aminokislin (te gradijo beljakovine in so nujne za zdrav razvoj, saj jih mladički potrebujejo približno dvakrat več kot že odrasli psi), maščob (njihova najpomembnejša funkcija je zagotavljanje kalorijskega vnosa) in mineralov (pozorni moramo biti predvsem na pravilno razmerje med kalcijem in fosforjem).
Splošno vodilo pri tem, kdaj preiti s hrane za mladičke na hrano na odrasle je, ko opazimo, da ni več takega izrazitega pridobivanja teže, kar se pri majhnih psih zgodi pri približno enem letu starosti, pri večjih pa cca. leto kasneje.
Kaj pa pasji seniorji?
Zadnja kategorija glede na življenjsko obdobje so pasji starostniki. Določiti, kdaj je naš kuža pasji veteran, ni povsem preprosta naloga, saj je to zelo odvisno od velikosti in telesne kondicije. Vendar pa lahko na splošno rečemo, da psi majhnih pasem postanejo veterani pri starosti 10-12 let, psi srednje velikosti pri 8-9 letih, veliki psi pa so seniorji že pri 7. letu starosti. Pri tem naj nam bodo v pomoč znaki, ki kažejo na to, da je naš pasji prijatelj zakorakal v jesen svojega življenja; pojavijo se lahko pridobivanje telesne teže, izguba mišične mase, pešanje vida in sluha, boleči sklepi …
Ali naj bi svojemu seniorju ponudili hrano za starejše pse, da mu zagotovimo optimalno pokrivanje njegovih spremenjenih potreb?
Vedeti moramo, da odgovor ni tako enostaven.
Medtem ko vsekakor drži, da pasji mladički potrebujejo drugačno razmerje hranil za zdravo rast, absolutne resnice glede potreb starejših psov ni. Sestava hrane, namenjene pasjim veteranom, večinsko temelji na tem, da seniorji niso več tako telesno aktivni in imajo morebiti tudi težave s sklepi. Osnovna razlika pri senior recepturi je torej ta, da ni tako kalorično bogata kot hrana za odrasle pse.
Seveda pa ne drži kar na splošno, da so vsi pasji veterani bolj lenobni in nujno tudi porejeni. V kolikor je naš veteran še vedno klen in v dobri telesni kondiciji ter vzdržuje primerno telesno težo, ni nujno, da posežemo po hrani, namenjeni seniorjem, vsekakor pa pazimo na količinski (kalorični) vnos ter primerno in redno gibanje, dobrodošli pa so dodatki, s katerimi bo lažje ohranjal vitalnost in gibkost. Med drugim mu lahko dodamo esencialne maščobne kisline, dodatke za sklepe, dodatke za odpornost in podobno. Tako nas bo lahko kar se da čil in zdrav spremljal še dolgo v jeseni svojega življenja.
Urška Medvedšek,
avtorica besedila
Kinologinja, pasja inštruktorica, sodnica za ocenjevanje zunanjosti, tekstopiska in urednica različnih publikacij s kinološko tematiko s področja šolanja, oskrbe, vzgoje in kinoloških disciplin ter pasjih športov.